HJT-HMN-BlueW.png

Ako si prácu našiel kamarát

Ahojte

Predošlý mail bol o tom, ako som si vo Francúzsku hľadal prácu osobne, kedy som sa poriadne nachodil, nahľadal, spotil, vynervoval a...samozrejme minul kopec peňazí. Veď prečo by som mal niekomu platiť, keď si to môžem urobiť aj sám? Ono  určitým spôsobom ide všetko, otázne je, ako rýchlo, za koľko a ako efektívne.

Jednoznačne som si na začiatku môjho pôsobenia vo Francúzsku zvolil ten najviac namáhavý spôsob.

Ako to riešil kamarát

 

Kým som ja pobehoval, môj kamarát pracoval v reštaurácii. Po práci, keď prišiel domov, urobil si kávu, sadol si za počítač a tvoril životopis. Teraz Vám asi napadne jednoduchá šablóna, kde nahodíte paru informácií zo svojej minulosti a mate to za 30 minút hotové. Nie. Nebolo tomu tak. Písal, písal a písal. Napísal. vytlačil, prečítal a skorigoval. Ak mu niečo nové napadlo, čím by to vylepšil, urobil ho znova. Ak bol potrebný životopis pre špeciálnu osobu, napísal ten životopis len pre túto osobu a pre nikoho iného. Sedel nad tým stále a stvoril ich niekoľko: všeobecný - krátky a dlhý, po nemecky, anglicky a francúzsky a samozrejme na špeciálne príležitosti. Za každým životopis doplnil aj o motivačný list. Za dvojmesačnú dobu, čo ja som behal s jedným životopisom, on ich vytvoril asi tucet.


Nebehal so stresom ako ja. Nemal na to čas. Musel pracovať. A keď si ten čas "našiel", v ten deň ma pozval na obed - samozrejme dal mi vedieť dopredu. Elegantne obliekol, vyleštil si topánky a vbehol do agentúry. Tam strávil asi 2 hodiny. Prezentoval seba samého, profesionálne a osobné úspechy a samozrejme ciele. Vybalil to nich všetko: od životopisu, cez motivačný list, referencie, certifikáty až po fotografie. Pri pohovoroch si robil zápisky: hlavne čo má robiť! Keď s týmto všetkým skončil, zobral si svoju koženú tašku, každého v agentúre osobne pozdravil, poprial im všetko najlepšie a odišiel domov. Takýchto agentúr o ktorých viem, mal 5! Po každom pohovore sme išli si dať sľúbený obed, kde samozrejme poznal hostinského a rád si s ním prehodil páru slov o "biznise" v danej branži. Pri takýchto príležitostiach ma vždy rád predstavil. Týmto sa jeho denné ťaženie skončilo a vrátili sme sa domov.

Čo nasledovalo potom?

Ak si myslíte, že ponuku sa mu len tak hrnuli, lebo tam prišiel práve on, mýlite sa. Odpoveď je negatívna. Vzhľadom k tomu, že aj on bol nový v danom regióne, nikto ho nepoznal. On o tom vedel. Nehľadal si však prácu, prácu on mal. Zameral sa však na niečo iné: na vzťahy! Tam totiž bola jeho silná stránka.

Za pol roka ich mal všetkých omotaných okolo prsta. Mal som pocit, že ich z branže poznal skoro všetkých. Kamkoľvek sme išli, zdravil ohromné počty ľudí. A mal ešte jednu vlastnosť, ktorá chýba mnohým: trpezlivosť! A to aj vtedy, keď nedostal ani jednu ponuku.

 

Karty sa začínajú obracať

Prešiel skoro rok a s novým rokom aj nová sezóna. S príchodom nového leta sa roztrhalo aj vrece s ponukami. Jediné, čo musel urobiť je, že si musel správne vybrať.

Výsledok jeho taktiky

Dnes je z neho zástupca riaditeľa v a vedúci oddelenia strategických investícií súkromnej firme v Dubaji. Mám taký dojem, že nad ním je iba syn majiteľa - teda syn nejakého šejka :)

Čo dodať?

To čo urobil on, som začal praktizovať aj ja v nasledujúcej sezóne, teda o rok neskôr. V prvom rade, čo som ale urobil, vypracoval som si sériu nových životopisov a doplnil ich aj o motivačné listy.  Po druhé, po skončení sezóny som si nakúpil množstvo kníh na tému etiketa, servis, gastronómia a víno ktoré som prečítal všetky. Do tretice, našiel som si niekoho, kto ma naučil základom, ako sa elegantne obliekať.

Takto vyzbrojený a pripravený, som nabehol do agentúr. Vzhľadom k tomu, že už ma určitým spôsobom poznali z videnia cez môjho kamaráta, veci mi išli ľahšie (aspoň v mojej mysli). Mojej agentke som poskytol všetko, čo odo mňa žiadala - nešlo o nič nové pod slnkom - životopis, motivačný list, referencie a certifikáty. A ako pracovala na mojom profile, dostal som perfektnú kávu a mohli sme sa tiež porozprávať o mojej budúcnosti a snoch.

Vždy, keď som mal voľný čas, a išiel som okolo, nabehol som do agentúry a pozdravil všetkých a spýtal som sa, ako sa majú.  Bol som v pohode, pretože prácu som mal z predchádzajúcej sezóny. Porozprával som im, čo robím a kde som - dal som im "update" o mojej profesii a plánoch a oni vedeli, čo majú robiť. Samozrejme, ponuky som využil až v ďalších sezónach.

 

Ponaučenie pre mňa

Aj keď už nie som vo Francúzsku aktívny, aspoň raz za rok mi príde jedna perfektná pracovná ponuka. Keď si to porovnám so systémom "ja chcem robiť všetko sám" nikdy by som nebol zvládol, precestoval a prežil to, čo mi umožnili ľudia z agentúr. Aj keď som im za služby zaplatil, keď si to všetko zrátam, bolo to iba zlomok toho, čo som minul pri mojej taktike. Navyše som spoznal kopec nových ľudí.

V škole bolo kopírovanie zakázané, v živote sa však odporúča

Aj vy tento systém môžete použiť. A pritom nemusíte na to vynaložiť ani korunu. Stačí, keď si vytvoríte Osobný Profil a týmto spôsobom sa dostanete do povedomia hotelierov. Je to úplne zdarma!

www.hoteljobstirol.com/osobny-profil

Ako hovorí jedno príslovie: "Bez vetra sa ani lístok nepohne", po skúsenostiach z Francúzska som mal pocit, že "Bez Profilu sa za Vami hotelier ani neobzrie"

So želaním profesionálnych a osobných úspechov

Vladimír Stas

Administrátor

Hotel Jobs Tirol

Hotel & Mitarbeiter Netzwerk