#job #biznis #management #firma #hotel a iné organizácie – tam všade je #práca a kde je práca tam všade sú pracovníci. Mesto alebo vidiek, #megacity, domovina, resp. iný štát, ako #slovensko alebo dokonca iný kontinent, než #europa. Ako vlastne ľudia dosiahnu vysnívané pracovné miesto? Určitým spôsobom si každý hľadá ten svoj správny "plac" a k tomu primeraný plat. Čo je však isté: jedna vec je nejaký pracovný „flek“ chcieť a druhá vec je sa k nemu aj dopracovať. Rovná čiara to ale žiaľ Bohu nie je, cesta je vždy kľukatá a nejasná.
Uvediem 4 možné spôsoby, ako sa dopracovať k pracovnému miestu, ktoré by chcel každý z nás „vlastniť“. Ako poznáte aj iný spôsob, napíšte ho do "komentov", dajte k nemu pripomienky a ja ho ďalej zanalyzujem
Ste potomok zámožných a bohatých rodičov s firmou
*****
Tento príbeh poznáme asi všetci. Typický reprezentant tejto kategórie je synček, ktorý sa bezstarostne premáva hore-dole na novom vyleštenom "bavoráku", rozhadzuje peniaze (zvyčajne tie rodičovské) a nestará sa o svoju budúcnosť. Však na čo by sa aj mal, veď je dedičom celého impéria svojich rodičov. Postačí mu absolvovať jednu z tých lepších univerzít, prax na tých najvyšších pozíciách firmy no a „flek“ má zaručený. Samozrejme vo vedení celej firmy. Hotovo. Neskôr, ako keby to nestačilo, bude aj majiteľom. Žiaľ, nie všetci máme to šťastie, takže pozrime sa na tie ostatné.
Presekáte sa na žiadanú pozíciu vlastnými silami
*****
Aj keď sa to mnohým nepozdáva, je to jeden z najlepších spôsobov, ako byť top vo svojom obore a profesii. Má to však jeden háčik. A to je časový horizont. Kým sa dostaneme tam, kam chceme ísť, resp. kým chceme byť, pretečie veľa vody. Kúzlo spočíva v tom, aby sme začali čím skôr, to znamená 17-18 rok života, v niektorých prípadoch ešte v mladšom veku. Vytýčiť si smer a cieľ, robiť to čo nás baví a hlavne to, v čom sme dobrí. Platí tu metóda pokus-omyl-korekcia-a znova, kým to nefunguje. Omyly sa stávajú každému, treba sa z nich poučiť; rátať s tým, že nikto vám nedá nič za darmo - všetko si treba „odmakať“; neustále sa zdokonaľovať v odbornej problematike - kurzy, školenia a samozrejme prax. No v neposlednom rade, byť v správnom okamihu na správnom mieste.
Nájdete si človeka, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše ciele rýchlejšie
*****
Veľa laikov je toho názoru, že keď už niečo viem, tak si na všetko vystačím aj sám, čo sa z počiatku javí, ako logické a chytré riešenie. Pozrime sa na to však iným pohľadom. Predstavte si šikovného a talentovaného mladého 18-ročného hokejistu, ktorý má za sebou už 10 ročný tréning. Chce naďalej rásť a byť lepší. Potom si ale povie, že sa už naučil všetko, trénera už nepotrebuje, na čo, veď je dospelý a o seba sa už postará aj sám. Ja si to predstaviť neviem. Ten daný jedinec, aj keď môže byť dobrý ako len chce, skončí na smetisku športových výkonov tak rýchlo, ako sa skončí sezóna v športe.
Ba práve naopak. Ak sa dostane ten mladík do rúk manažéra a trénera, jeho kariéra a rast má predpoklad na úspech.
Prečo sa táto technika nevyužíva aj v „normálnom“ profesionálnom resp. osobnom svete, kde patrí 99,999% ostatných pracovne aktívnych ľudí?
Alebo je to hanba dosahovať svoje profesionálne ciele s pomocou iných profesionálov, ktorým za svoj úspech poďakujem dohodnutým percentom zo svojej mzdy? Kde je ten háčik? Či to nie je náhodou to, že očakávame niečo za nič? Ak áno, platí tu jednoduchá rovnica: za nič dostanete zasa nič!
Áno, všetko niečo stojí, platilo to v minulosti, platí to aj teraz a bude to platiť aj v budúcnosti.
Jedine prípad, kedy dostanete niečo za nič sú vaši rodičia. Ale aj to s určitým obmedzením, toto niečo zdarma budete logicky vracať naspäť v budúcnosti!
Založíte si firmu a v tom momente sa stanete aj výkonným riaditeľom
*****
Prosím. Možnosti sú v dnešnej dobre neobmedzené. Vedomosti sú na každom rohu – akademické vzdelanie, školenia, kurzy, knihy v akomkoľvek jazyku, a keď k tomu pridáte vlastné pracovné skúsenosti, pravdepodobnosť úspechu je relatívne dosť vysoká. Veľa ľudí sníva o tom, ako budú vlastniť firmy, a ako by ich riadili a pri tom nevedia dať dokopy ani firmu s jedným zamestnancom – samým sebou.
Disciplína, zodpovednosť, vedomosti, zručnosti, pracovné nasadenie, spoločenské správanie, vyjednávanie, verejní rozprávanie...toto všetko je potrebné v džungli biznisu a riadenia. Prirátajte si k tomu aj osobný resp. rodinný život a o zábavu máte postarané. Máte na to? Tak na čo čakáte?
Ktorý z týchto štyroch spôsobov sa vám pozdáva? Dajte mi vedieť. Stačí sa prihlásiť na svoje konto a môžete pripomienkovať.
Vladimir Stas
Hotel Jobs Tirol Netzwerk
PS 01
Kebyže mám znova 18, tak neváham. Nájdem si mentora, čiže poradcu (a hneď aj niekoľko) ktorý sa v danej oblasti môjho záujmu pohybuje, resp. dosiahol to, čo ja práve hľadám. Čas vám nikto nikdy nedá, ani ho nemôžete vrátiť späť. Využite ho čo najefektívnejšie. Všetko niečo stojí, či už platíme časom, peniazmi alebo vlastným potom.
PS 02
Ak nie ste potomkom bohatých rodičov z bodu #01, moja rada znie: Začnite hneď a teraz!
A to všetkými ostatnými bodmi, čiže bodmi
02 - "odmakajte" si to
03 - nájdite si človeka na pomoc
04 - založte si firmu
O body #02 a #04 sa žiaľ musíte postarať vlastnými silami.
S bodom #03 som vám k dispozícii ja, prostredníctvom www.hoteljobstirol.com