
V predošlom článku som písal o pozitívach Korony. Pozrime sa však aj na pravý opak: na negatíva. Viem že je to ťažká téma, a veľa ľudí sa jej radšej vyhne. Kto sa rad rozprava o problémoch, o kríze? Asi nikto z nás. Na druhej strane, v každej kríze sa skrýva aj šanca, otázne je pre koho.
Pád trhov
To, čo ide hore, musí ísť aj dole. Vo všeobecnosti to môžeme aplikovať na všetky oblasti tejto spoločnosti. Teda aj na trhy. Trhy môžu klesať pomaly, ale aj razantne, čiže pádom. A je úplne jedno, kde sa nachádzajú, na ktorom kontinente, ktorom štáte, poznačí to všetkých. Vitajte v globálnej ekonomike.
Razantný pád nastal teraz. Americký priemyselný akciový index Dow 30 Industrial (meria výkonnosť akcií 30 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch) 12. Februára 2020 mal na svojom konte 29 551 bodov. O 40 dní neskôr, 23. Marca 2020 už iba 18 230. To znamená, že poklesol o 11 321 bodov, to je o 38 %“!
https://www.investing.com/indices/us-30
Podľa Wikipédie, od marca 2020 zaznamenali globálne akcie pokles v čase krízy na akciovom trhu v roku 2020 najmenej 25% a vo väčšine krajín G20 30%. Goldman Sachs varoval, že americký HDP sa do konca druhého štvrťroka 2020 zníži o 29% a že nezamestnanosť môže stúpať najmenej na 9%. Austrálsky premiér Scott Morrison nazval hroziacu hospodársku krízu „podobnú veľkej depresii“.
Všimnite si, ako svetové médiá a samozrejme tiež vlády, tieto čísla „očačkávajú“. Zrazu z 38% je už iba 30%. Skúste vy niekde niekoho obrať o 8%, napríklad na výplatnej páske.
Najhoršie na tomto je fakt, že to nie je koniec, ale iba začiatok.
Prežijú iba najpripravenejší
Čo to znamená pre nás? Áno, tušíte to veľmi dobre. S veľkou pravdepodobnosťou (použime rovnaké percento ako pri poklese trhov - 38%) môžete prísť o prácu, ináč napísané, 4 ľudia z 10-tich.
Jedna kolegyňa vo Viedni, kde pracuje v kuchyni ako kuchárka, rozprávala, že zo 14 ľudí, ktorí boli zamestnaní, v blízkej dobre naspäť plánujú prijať iba 4!
Pri takýchto scenároch nastáva prečesanie a prečistenie trhov. Ľudia si premyslia aj 3-4 krát, kam svoje peniaze investujú, resp. na čo svoje peniaze použijú. Ako na súkromnej úrovni, tak aj na firemnej. Keď bolo dobre a darilo sa celej ekonomike, nad týmto problémom až tak nerozmýšľate. Jednoducho otáčate peniaze. Dopyt je veľký, ponuka nie. Teraz sa karty obrátili. Dopyt bude malý a ponuka veľká. Preložené do hotelovej reči:
· Veľká ponuka hotelov, malý dopyt, málo hostí, čiže aj menej zamestnancov
Koľko hotelov tento „prepad“ prežije? Hotely nechajme teraz v rukách hotelierov a manažmentu.
Ako ste pripravený na situáciu Vy?
Máte alternatívu?
Prečo by práve Vás mal zobrať zamestnávateľ naspäť do práce?
Čo viete lepšie ako ostatní?
Boli ste usilovný a pracovitý?
Máte vzdelanie v danom obore?
Máte lepšiu prax a skúsenosti ako vaši kolegovia?
Zdokonalili ste sa v nemčine za to obdobie, keď ste pracovali v Tirolsku, resp. v Rakúsku?
Za posledné 2-3 roky, urobili ste si aspoň malý rekvalifikačný kurz?
Za posledných 5 rokov, urobili ste si nejaký veľký kurz, ktorý vás posúva vpred?
Atď., atď..
Ak bude chcieť hotelier prežiť, pod určitú líniu, resp. kvalitu nemôže ísť. V tomto prípade vyjde najavo, že mnohí manažéri nie sú manažérmi a mnohí zamestnanci nepatria na posty a budú ich musieť opustiť.
Sociálne a technologické zmeny
Čo sa vlastne deje? Pýta sa väčšina z nás. Ono je to krátka otázka, odpoveď na ňu bude ale dlhšia. (Ale nečakajte, že Vám predložím riešenia, každy jedinec je koniec koncov zodpovedný sám za seba) Spoločnosť, v ktorej žijeme je komplexná, ale to neznamená, že aj komplikovaná. Komplikované je to pre tých, čo tomu nerozumejú.
Dajme si teda otázku - ak by ste rozumeli, ako funguje celý systém, boli by ste reagovali skôr?
Korona urýchli zmeny v technológiách, v správaní jednotlivcov, v organizáciách, v spoločnosti a v štátnych zriadeniach.
Je isté, že nastane recesia, pokles výkonnosti ekonomík a svetového hospodárstva. Vinník je jasný - vírus Korona. Jeho prenášačom, resp. nositeľom je však človek. Číže človek je zodpovedný! Čiže aj Vy! Aby sa daný scenár už viac neopakoval, bude sa viac kontrolovať. Kontrola, kontrola a kontrola!
A štátne garnitúry si nájdu perfektné alibi: zdravie, bezpečnosť, pokrok a dokonca aj sloboda!
Takéto opatrenia zahŕňajú veľa úsilia, riadenia, organizácie, práce a výdavkov. Pravda. A to je problém. Riešenie je však už dávno na stole. Najprv to môže byt štítkovanie, že ste zdravý jedinec, potom príde na rad zjednodušenie: Čipovanie. Áno. Do vášho tela bude nasadený čip, v ktorom budú dáta o vašom zdravotnom stave resp. iné zdravotne dáta ako napr. typ krvnej skupiny . Tým sa urýchli cely spôsob kontroly a hlavne tok informácii - veď ide o naše zdravie a zdravie našich deti, čí nie? Neskôr sa ale k týmto dátam pridajú aj iné dáta a tento čip bude vykonávať univerzalny a jediný spôsob kontroly jedinca., tzv. RFID čip. Aké dáta? Napr. občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas, finančné dáta, registrácia pobytu a pohybu, výdaje - ťo, kde, kedy a ako, s kým ste v kontakte, atď...jednoducho celé vaše súkromie a resp. bytie bude ukryté v jednom čipe.
Korporácie, technokracie a nebuďte naivný, áno, aj štát môže nad Vami prebrať absolútnu moc! Absolútna moc znamená absolútnu korupciu. A to je na to nebezpečné! Jediným tlačítkom môže byť prepísaná, resp. vymazaná vaša minulosť. A človek bez minulosti, je človekom bez budúcnosti!
Technológia RFID, ono sa to bude diať pomaly, krôčik za krôčikom. (resp. už sa deje, len Vy o tom neviete) Nedajte teda na sladké a krásne slová, akú pohodlnú a skvelú budúcnosť budete mať, ani na slogan, že sa to deje v mene pokroku.