
Fotografia
Aj keď nám to naozaj nie je po vôli, náš resp. Váš vzhľad je to prvé, čo si na druhom človeku všimneme. Na profile (áno, aj na životopise) je to práve Vaša fotografia. Nepodceňujte teda túto položku – závisí od nej otvorenie Vášho profilu.
Riešenie
Vytvorte si profesionálnu fotografiu. Jednoduchý návod tu
Slabo vyplnený profil
V profile chýbajú informácie, podľa ktorých sa orientuje Váš budúci potenciálny chlebodarca, čiže hotelier. Čo si pomyslí, ak otvorí Váš Profil? Áno...tušíte správne - nebude nadšený. Strata času, ako na Vašej strane, tak aj na strane hoteliera.
Riešenie
Slová sú zdarma, písmo na klávesnici tiež. Premyslite si, čo chcete dosiahnuť, na čom chcete pracovať a dajte o tom hotelierom vedieť. Nie, nebojte sa, nikto Vám z nosa neodhryzne, keď im dáte vedieť, po čom v profesionálnom svete túžite. Čo ak by sa stal pravý opak a niekto by Vám k cieľom dopomohol?
Životopis je na chabej úrovni
Priložte si ruku ku srdcu a povedzte, koľko času ste naozaj strávili na najdôležitejšom dokumente z profesionálneho prostredia?
Stretávam sa s dvomi chybami:
Grafické spracovanie je neprehľadné, Aj keď ho hotelier otvorí, tak po 2-3 sekundách ho zatvára.
Informácie v ňom sú na nízkej úrovni. A ako hovorili učitelia za starých časov na hodine slovenského jazyka, pri písaní slohu: „Nemá to hlavu, ani pätu“ a nikto nevie, čo tým autor chcel povedať.
Riešenie
Ohľadom životopisu som vytvoril návod podľa mojich skúseností, ktoré som použil pri každom hľadaní nových pracovných možností. https://www.hoteljobstirol.com/forum/zivotopis
Motivačný list a jeho sila
V roku 2018 som si hľadal prácu. Napísal som si životopis pre daný trh a poslal som ich do viac ako 30 firiem. Nič. Absolútne nič – ani len čiarka naspäť.
V roku 2019 som proces opakoval – tento krát som dodal aj motivačný list. A výsledok? Odpoveď zo 7 firiem. No nie je to bombové?
Riešenie
U začiatočníkov v akejkoľvek branži sa stretávam s otázkou, aké referencie majú predložiť, ak ešte nemajú žiadne pracovné skúsenosti. Tento „hendykep“ sa dá ľahko zaplátať motivačným listom.
Samozrejme, musíte vedieť, ako ho správne napísať.
A ako vidíte, platí to aj u ľudí s dlhoročnými skúsenosťami. Opakovanie je matka múdrosti.
(Neadekvátne) Iné Dokumenty
Chýbajú písané referencie, ktorí by prehlbovali dôveryhodnosť Vášho životopisu.
Chýbajú certifikáty, ktoré by potvrdzovali silu Vašich slov.
Iné nezrovnalosti:
Aj keď sú dokumenty z branže, nie sú preložené do nemeckého jazyka (anglického jazyka)
Predložené sú dokumenty z nesúvisiacej branže (napr. z elektrotechnického priemyslu)
Referencie sú nepodpísané a bez možnosti overenia
Riešenie
Dajte si preložiť slovenský výučný list z hotelierstva a gastronómie do nemčiny. Samozrejme aj referencie zo slovenských hotelov. Stojí to od 10-20 Eur.
Referencie sa vydávajú automaticky pri odchode z práce. Ak sa tak nestalo, máte na ne právo a musia Vám byť vystavené – ak je to seriózny zamestnávateľ, tieto referencie Vám s radosťou vystaví.
Aj keď máte školu, ktorá nesúvisí s hotelierstvom, môžete si urobiť kurz, kde si doplníte teoretické znalosti. z odboru, v ktorom chcete byť aktívny.
https://www.wifi.at/kursbuch/tourismus/tourismus-ausbildung
Záver
Tento proces nie je otázkou iba niekoľkých dní - niekomu to trvá týždne, niekomu mesiace a inému zasa roky. Krok za krokom ku cieľu však vždy dojdete.
Vladimír Stas
Hotel Jobs Tirol
Sprostredkovanie práce v hotelierstve
Databáza hotelových pracovníkov